Mi a jó műszaki tartalom? Ami a tanárokat segíti.

Mi a jó műszaki tartalom? Ami a tanárokat segíti.

Forrás: H.É.T. Számítástechnikai és Konferenciaszervező Bt.

Nem elegendő a számítástechnikai eszközök jobb műszaki paramétereit figyelembe venni, fontos, hogy a tanár, aki használja, hatékonyabb munkát tudjon végezni, és szívesen is használja az eszközt.

Érdemes kiírások esetében végiggondolni, hogy a tábla tudja az alábbiakat:

Tanárokat segítő tulajdonságok:

• könnyű kezelhetőség
  • könnyen megtanulható táblaszoftver (nem kell hozzá többnapos tanfolyam, már néhány óra képzés után megkezdhető a használata)
  • korlátlan licencű táblaszoftver (a diákok gépére, könyvtárban, számítógépteremben lévő gépekre is feltelepíthető) – másnál csak a táblával együtt működik a szoftver korlátlanul, tábla nélkül korlátozott vagy demo verzióban
  • egyszerre 2 tollal való használhatóság
  • fontosabb programbillentyűk a táblán közvetlenül elérhetők (pl. a Smart-on nincs ilyen), köztük szabadon programozható gyorsbillentyűk bármilyen program elindítására (pl. PowerPoint)
  • vezeték nélküli használatra való alkalmasság (a számítógép nem kábellel van összekötve a táblával)
  • kemény felületű tábla – hosszú élettartam, felületi sérülések nem befolyásolják az interaktív használatot
  • alacsony súly – könnyebb mozgathatóság vagy gyengébb, gipszkarton falra szerelhetőség (25 kg alatt)
  • olcsó tartalék toll

Bizonyos típusú táblák esetén választható előnyök:

• acélkerámia felületű tábla (hagyományos táblafilccel is írható, letörölhető, 25 év garancia) – fontos! a TIOP alap műszaki paramétereinek semmilyen acélkerámia tábla nem felel meg, mert az érzékelő felület nincs a tábla felületébe integrálva, hanem a tábla felületén (néhány tizedmilliméterrel fölötte) történik az érzékelés
  • ujjal és vaktollal is vezérelhető tábla, (a tollakat nem kell tölteni, és ha elvesznek, nem áll meg az élet); a tartalék tollak olcsók

Egyéb javasolható extra műszaki tartalom:

• felhasználói szoftverek (oktató CD-k)
  • képgalériák magyar tematikával (magyar történelem, földrajz, irodalom, néprajz, állatok, növények stb.). A táblákhoz adott gyári képgalériákban nincs ilyen, csak globális tartalom van.
  • digitális távvezérlő palatábla (távolról is elérhetők a táblafunkciók, a palatáblára „ír” a tanár, a fali táblán jelenik meg). Mozgássérült diákok számára is lehetővé teszi az interaktív tábla használatát.
  • tartalék lámpa a projektorhoz
  • projektorba épített hangszóró
  • akkreditált képzés (kreditpont a tanároknak – kötelező nekik megszerezni egy meghatározott mennyiségű kreditet, de jelenleg nincs rá állami támogatás)
  • magasságában állítható állvány (főleg alsó tagozatban hasznos, ahol kicsi a gyerek)
  • görgős állvány (ahol gyengék a falak vagy ahol mozgatni kell a táblát) laptoptartóval
  • a számítógéphez csatlakoztatható, legalább 2.1-es minőségi hangszórók
  • „házi feladat” funkció a szavazórendszerben (számítógép nélkül is használható a szavazó, ha feltöltöttek rá előzőleg egy feladatsort, a diák megadhatja otthon a válaszokat, és az órán a tanár lehívhatja)
  • tanárt segítő hagyományos oktatóeszközök (pl. oktatótabló a számítógép billentyűzetéről vagy az Internet működéséről)

Gyakran ajánlott, de haszontalan, esetenként kifejezett drága vagy drágán fenntartható opciók

• bluetooth rendszerű tollak – nagy energia-felvétel, gyakori töltési igény, drága tartaléktoll
  • keretbe épített hangszórók – sokkal drágább, mint a külön vásárolható, nem bővíthető (pl. 5.1-es rendszerre), nem cserélhető jobb minőségűre, meghibásodás esetén nehezen és drágán cserélhető, hangminősége legfeljebb átlagos
  • hangszórók USB bemenettel – sokkal drágábbak, mint a normál, jó minőségű hangszórók, ha elromlik a beépített MP3 lejátszó, drága a cseréje – manapság minden PC-nek sok USB bemenete van, az tökéletesen megoldja ezt a problémát. A táblát nagyon ritkán használják számítógép nélkül (mert a projektoros vetítés illetve az interaktív funkciók különben nem működnek)
  • mobil kalibráló eszköz – nincs rá semmi szükség, mert minden táblaszoftver tartalmaz kalibrációs lehetőséget

Forrás: H.É.T. Számítástechnikai és Konferenciaszervező Bt.

Ön itt van: Főoldal TIOP információk Mi a jó műszaki tartalom? Ami a tanárokat segíti.